Prezydent m.st. Warszawy – Hanna Gronkiewicz-Waltz i prezes AMS SA - Marek Kuzaka zaprezentowali pierwszą seryjną wiatę zamontowaną w ramach projektu „Przystanek komunikacji miejskiej”.
Trwa montaż nowych stołecznych wiat. W czwartek, 23 kwietnia, na przystanku autobusowym Budowlana 02 przy ul. Piotra Wysockiego zaprezentowano oficjalnie pierwszą wiatę seryjną, zaprojektowaną specjalnie dla Warszawy i nawiązującą wyglądem do tzw. Ł-ek, czyli zadaszeń z lat 70.
– To bardzo nowoczesna i trwała konstrukcja, która będzie służyła mieszkańcom przez długie lata i zapewni odpowiedni komfort wszystkim oczekującym na przyjazd autobusu lub tramwaju. Ogółem w stolicy pojawi się 955 tego typu wiat - mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.
– Od dzisiaj projekt Przystanek Komunikacji Miejskiej wchodzi w kolejną fazę. Dotychczas wiaty tzw. konserwatorskie i konkursowe budowane były głównie w centrum. Wiata seryjna, zaprojektowana przez AMS wspólnie z firmą Tejbrant, jest przewidziana dla ważnych komunikacyjnie miejsc, rozproszonych w całej Warszawie. Wierzymy, że jej użytkownicy wystawią jej równie pozytywną opinię co Pani Prezydent – powiedział Marek Kuzaka, prezes AMS SA.
Nowe, aluminiowe i segmentowe wiaty, które mogą mieć 2,8 m, 4,2 m lub 5,6 m długości, można dostosowywać do potrzeb lub warunków technicznych. Dach wiaty ogranicza nagrzewanie się i zapewnia odpowiednie rozświetlenie. Wewnątrz, oprócz segmentu wyposażonego w gablotę z rozkładem jazdy, umieszczono długą ławkę przystankową.
W stolicy, w zależności od charakteru przestrzeni, instalowane są trzy rodzaje wiat. Konkursowe - w najbardziej reprezentacyjnych i ważnych komunikacyjnie lokalizacjach, konserwatorskie – w obszarach objętych nadzorem konserwatorskim i seryjne - w centrach dzielnic oraz przy głównych ciągach komunikacyjnych poza ścisłym centrum. Ustawiono już 200 wiat - 81 konkursowych, 118 konserwatorskich i jedną seryjną. 58 zamontowano na przystankach tramwajowych a 142 na przystankach autobusowych.
Zgodnie z umową AMS SA w ramach koncesji w ciągu trzech lat wybuduje łącznie 1580 nowoczesnych, wygodnych i estetycznych przystanków (413 konkursowych, 212 konserwatorskich i 955 seryjnych).
Wszystkie wiaty będą interaktywne - standardowo wyposażono je w technologię Near Field Communication (NFC) oraz kody QR. Dzięki bramce gateams.com, pasażerowie mogą skorzystać z szeregu funkcjonalności – zaplanować podróż, zapoznać się z informacjami o mieście, lub pobrać darmowe treści. Ponadto w wiatach konkursowych i konserwatorskich, dostępne jest również Free WiFi (w lokalizacjach umożliwiających efektywne wykorzystanie tej technologii).
Inwestycje rowerowe na Targówku
Dobiega już końca budowa dróg dla rowerów i chodników na ul. P. Wysockiego i ul. Bazyliańskiej (o łącznej długości 2,2 km, na Wysockiego - od ul. Matki Teresy z Kalkuty do Trasy Toruńskiej, po stronie wschodniej i od ul. Bazyliańskiej do Trasy Toruńskiej, po stronie zachodniej oraz na ul. Bazyliańskiej - od ul. Wysockiego do ul. Rembielińskiej, po stronie południowej).
Trasy rowerowe połączyły istniejące odcinki dróg rowerowych na ul. L. Kondratowicza, Rembielińskiej, Trasie Toruńskiej, Matki Teresy z Kalkuty i św. J. Odrowąża. Droga dla rowerów została wyposażone w liczniki rowerowe, dzięki czemu będzie można precyzyjnie określić liczbę korzystających z niej rowerzystów. Dodatkowo wymieniono również nawierzchnię przystanków: Bartnicza 01 i 02, Bazyliańska 03 i 04 i św. Hieronima 02.
Prace prowadzone przez Zakład Remontów i Konserwacji Dróg powinny się zakończyć na przełomie kwietnia i maja. Koszt inwestycji to ponad 2 mln zł.
Sieć rowerowa w stolicy liczy już ponad 416 km, a połowa dróg ma nawierzchnię asfaltową. Ogółem do dyspozycji rowerzystów jest już 346,5 km dróg rowerowych, 54,1 km ciągów pieszo-rowerowych oraz 16,2 km pasów i kontrapasów rowerowych.
Dzięki środkom z Unii Europejskiej w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w ciągu pięciu najbliższych lat Warszawa wybuduje ponad 200 km nowych tras rowerowych wzdłuż głównych arterii komunikacyjnych. Kilkadziesiąt kilometrów z nich pojawi się jeszcze w tym roku. Miasto przeznaczy również ponad 4 mln zł na realizację projektów rowerowych zgłoszonych przez mieszkańców w ramach budżetu partycypacyjnego (powstanie blisko 28 km tras).
Fot. R. Motyl
2025-05-09 09:08:36
Sezon turystyczny w regionie oficjalnie OTWARTY! Po Wrocławiu, Wałbrzychu i Głogowie przyszła pora na Legnicę w roli gospodarza tego wydarzenia. Na odwiedzających czekało mnóstwo atrakcji i ponad 70 wystawców z Dolnego Śląska i nie tylko. Zapraszamy na relację!
2025-05-08 07:22:48
Świeradów-Zdrój to idealny kierunek na wycieczkę! Na miejsce każdego dnia można dojechać pociągami Kolei Dolnośląskich. Co warto zobaczyć/odwiedzić w tej uzdrowiskowej miejscowości? Na przykład Sky Walk czyli najwyższą w Polsce i drugą w Europie wieżę widokową (wrażenia gwarantowane!) oraz Czarci Młyn w którym oprócz legendy o Bożydarze i rogatym nieznajomym poznacie smak prawdziwego, domowego chleba. Zapraszamy! :)
2025-04-01 10:50:32
Ponad 200 wystawców z 13 krajów świata, silna reprezentacja miast i atrakcji Dolnego Śląska! Zapraszamy na relację z 16. edycji Międzynarodowych Targów Turystyki i czasu wolnego, które odbyły się w dniach 21-23 marca na stadionie Arena Tarczyński we Wrocławiu.